Praw wszechświata nie da się zmienić. Jednak ludzie, którzy uważają się za szczęściarzy, często posiadają pewien konkretny zestaw cech. Zastanawiasz się jak wykorzystać tę wiedzę? Pomożemy ci zbudować własne szczęście.

Cztery rodzaje szczęścia

Badacz James H. Austin w swojej książce Chase, Chance, and Creativity: The Lucky Art of Novelty pisze o czterech rodzajach szczęścia:

— Całkowicie bezosobowe, na które nie można wpłynąć.

— Określone (proste) działania kręcą kołem zamachowym, wprowadzając przypadkowe pomysły, które zderzają się w nieoczekiwanych kombinacjach. Obijasz je o siebie i w ten sposób dochodzi do "szczęśliwych wypadków". To działa u ludzi, którzy próbują wielu nowych rzeczy - bo dużo eksperymentują. Jest to rodzaj naukowca w laboratorium.

— Istnienie pewnej potencjalnej możliwości, której nikt nie zauważa, z wyjątkiem jednej osoby, która ze względu na swoje unikalne cechy wychwytuje jej znaczenie. To szczęście jest wynikiem twoich wcześniejszych doświadczeń i wiedzy, wspomnień, nowego skrzyżowania starych pomysłów.

— Szczególne, zabarwione osobiście podejście do eksperymentowania. Twoje osobiste spojrzenie na życie, bogate doświadczenie życiowe i szczególny sposób życia razem składają się na ten rodzaj szczęścia. Jest ono rzadkie i nieprzewidywalne.

Żaden z tych rodzajów szczęścia nie może być kontrolowany. Jednak u podstaw każdego z nich leży kluczowy składnik: dostępność różnorodnych pomysłów i doświadczeń. Spróbuj czegoś nowego (i zapamiętaj to). Podążaj za swoją intuicją i wykorzystuj swoje osobiste "sztuczki" i dziwactwa.

Zostaw w swoim życiu miejsce na spostrzeżenia

Im bardziej elastyczny twój harmonogram, tym więcej tej przestrzeni. Spróbuj przebierać między pracą, ćwiczeniami i życiem towarzyskim każdego dnia. Jeśli nie jesteś wystarczająco elastyczny, żeby znaleźć czas na hobby i uczenie się nowych rzeczy, twój potencjał na szczęście jest mniejszy.

Poszerz przestrzeń między tym, co musisz zrobić, a tym, co możesz zrobić. To wymaga czasu i troski - być może będziesz musiał zmienić strukturę i harmonogram swojego życia - ale ta praca się opłaci.

Od czasu do czasu zmień swój grafik

Nasze życie kręci się wokół rutynowych zasad i nawyków. I z pewnością pomagają one zwiększyć produktywność. Jednak, aby odnieść sukces, opłaca się od czasu do czasu złamać te zasady. Dzięki temu zyskujemy nowe doświadczenia. Psycholog Richard Wiseman pisze:

Nieszczęśliwi ludzie są często niewolnikami rutyny. Mają tendencję do chodzenia tą samą trasą do i z pracy, rozmawiania z tym samym typem ludzi na imprezach. Wręcz przeciwnie, wielu szczęśliwców stara się wprowadzić do swojego życia różnorodność. Pewna osoba opowiedziała mi na przykład, jak przed przybyciem na imprezę wyobrażała sobie pewien kolor, a następnie przedstawiała się tylko osobom noszącym ten kolor. Takie zachowanie zwiększa prawdopodobieństwo, że natkniesz się na jakieś nowe możliwości.

Porozmawiaj z kimś nowym na imprezie. Podnieś nieznane czasopismo. Idź do nowego sklepu lub restauracji. Jeśli to twój wolny dzień, wyskocz z piżamy i wyjdź na zewnątrz.

Zwiększ losowość - podejmuj małe ryzyko

Szczęście jest określane przez prawdopodobieństwo. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Pisarz Frans Johansson porównuje szczęście do zakładów hazardowych. Radzi, aby robić małe, przemyślane zakłady na określone pozytywne wyniki. Są tu dwie ważne zmienne: potencjał projektu, na który stawiasz (im bardziej wartościowe i rzadkie są twoje umiejętności, tym większe prawdopodobieństwo, że projekt się powiedzie) oraz sam czynnik nieprzewidywalności.

Na tej podstawie sensowne jest stworzenie pewnego rodzaju przepływu projektów pobocznych i aktywności - to jedyna rzecz, którą możesz tu kontrolować. Johansson wyznacza sobie czas na rozmowy przy kawie bez konkretnego planu, niezależnie od tego, jak bardzo jest zajęty.

Chcesz mieć większe szczęście w miłości - więcej rozmawiaj z nieznajomymi. Chodź na wydarzenia, które wydają ci się nieoczekiwane - to może pomóc twojej karierze. Wprowadź drobne zmiany w swojej diecie. Czytaj strony internetowe lub fora, których normalnie byś nie czytał. Być może nie przyniesie to żadnej różnicy. Ale może też przynieść coś cudownego. W końcu kieruj się tym, co cię po prostu ciekawi. Fascynacja Steve'a Jobsa typografią doprowadziła do powstania pięknych czcionek komputerowych, które ludzie tak pokochali.